OWH - Ogólne Warunki Sprzedaży i Dostaw

1. Ważność
1.1 Niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży i Dostaw ("zwane dalej również „OWSD") firmy Rathgeber Sp. z o.o., ul. Życzliwa 27/2, 53 – 030 Wrocław, wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 
0000000754, posiadającej NIP:  8971540826 oraz REGON: 93112590400000 (zwanej dalej również "Sprzedającym" lub ”RATHGEBER”) mają zastosowanie do wszystkich umów zawartych między Nabywcą, a Sprzedającym (zwanym dalej również ”Klientem” (zwanymi dalej również łącznie "Stronami umowy") dotyczących sprzedaży, produkcji, przetwarzania i dostawy towarów. Obowiązują one również w odniesieniu do wszystkich przyszłych relacji handlowych z Nabywcą, o ile są to czynności prawne o tym samym lub pokrewnym charakterze, nawet jeśli nie zostały wyraźnie uzgodnione. Odmienne, sprzeczne lub uzupełniające warunki ogólne klienta stają się częścią umowy tylko wtedy, gdy i w zakresie, w jakim wyraźnie wyraziliśmy pisemną zgodę na ich obowiązywanie.
1.2 Nasze aktualnie obowiązujące ogólne warunki handlowe są dostępne tutaj: Ogólne Warunki Sprzedaży i Dostaw | RATHGEBER  oraz w siedzibie RATHGEBER. Dodatkowo OWSD są przekazywane Klientowi w formie papierowej lub elektronicznej na podany adres e-mail.
1.3 OWSD są integralną częścią wszystkich umów zawieranych przez Sprzedawcę, o ile Strony nie postanowią inaczej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
1.4 Klient akceptuje OWSD w momencie złożenia zamówienia, podpisania umowy lub przyjęcia oferty.
 

2 Oferta i zawarcie umowy
2.1 Zamówienia mogą być składane w siedzibie RATHGEBER lub formie pisemnej, drogą elektroniczną. Złożenie zamówienia przez Klienta oznacza zgodę na OWSD.
2.2  Informacje zamieszczone na stronie internetowej Sprzedającego, katalogach, broszurach, ulotkach, reklamach i innych publikacjach – nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, nawet jeśli zostały opatrzone ceną. Publikacje dotyczące produktów oferowanych przez Sprzedającego mają charakter wyłącznie informacyjny, natomiast wzorki i próbki udostępniane przez Sprzedającego mają charakter poglądowy i wystawienniczy. Szczegółowe dane techniczne podawane w publikacjach mogą w każdym czasie ulec zmianie, w tym z uwagi na ciągłe zmiany zachodzące w branży. Wszystkie oferty, które nie zostały wyraźnie oznaczone jako wiążące, mogą ulec zmianie.  Zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania zmian technicznych oraz zmian formy, koloru i/lub i/lub materiału w racjonalnie uzasadnionych granicach. Sprzedający może przyjąć zamówienie lub zlecenie w ciągu 14 dni od ich otrzymania.
2.2 Umowy, które nie zostały podpisane przez obie strony, uważa się za zawarte dopiero po pisemnym lub elektronicznym potwierdzeniu przez Sprzedającego. Umowa w pełni odzwierciedla wszystkie uzgodnienia między Stronami dotyczące przedmiotu umowy. Ustne obietnice złożone przez Sprzedającego, przed zawarciem niniejszej umowy nie są prawnie wiążące, a ustne porozumienia między Stronami umowy zastępowane są przez umowę pisemną, chyba że w każdym przypadku wyraźnie zaznaczono, że pozostają one wiążące. 
2.3 Strony umowy mogą wprowadzać uzupełnienia i zmiany do umowy w formie pisemnej
2.4 Informacje i ilustracje dostarczone przez RATHGEBER w odniesieniu do naszych produktów mają charakter przybliżony, zwyczajowo stosowany w branży, chyba że zostały przez nas wyraźnie określone jako wiążące.   
2.5 Wszelkie doradztwo techniczne ze strony dostawcy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie skutkuje powstaniem po stronie Sprzedającego odpowiedzialności cywilnej z tego tytułu.
2.6 Informujemy, że nasze towary są nieprefabrykowane, wyprodukowane według specyfikacji Klienta lub służące zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb, przez co nie Klientowi nie przysługuje prawo do odstąpienia, o którym mowa w Ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z dnia 24 czerwca 2014 r. ze zm.).
 

3. Dostawa
3.1 O ile nie uzgodniono inaczej, dostarczamy na warunkach FCA wg Incoterms 2024. Koszty wysyłki i opakowania zostaną zafakturowane według ustaleń pomiędzy Stronami.
3.2 Czas dostawy uważa się za uzgodniony tylko w przybliżeniu, chyba że wyraźnie obiecano lub uzgodniono ustalony termin lub datę. Bieg terminu rozpoczyna się od momentu otrzymania przez Sprzedającego wszystkich informacji i zgód Nabywcy lub od dnia potwierdzenia zamówienia. Termin dostawy uważa się za dotrzymany, jeżeli towar opuścił zakłądy RATHGEBER w całości lub w części w uzgodnionym terminie lub, w przypadku niemożności wysyłki, jeżeli Klient został powiadomiony o gotowości do wysyłki. W przypadku opóźnienia w dostawie należy wyznaczyć odpowiedni nowy termin dostawy. Dostawy częściowe muszą zostać przyjęte, jeżeli są one istotne dla Nabywcy ze względu na cel umowy, dostawa pozostałych zamówionych towarów jest zapewniona i Nabywca nie ponosi w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. RATHGEBER może dostarczać produkty partiami w dowolnej kolejności.
3.3 W przypadku dokonania przez Nabywcę zmian w zamówieniu, które mają wpływ na termin dostawy, termin dostawy może zostać przedłużony. Zmiany te nie mogą opóźnić realizacji zamówień o więcej niż trzy miesiące.
3.4 Towar zamówiony musi zostać przyjęty przez Klienta w ciągu 12 miesięcy od potwierdzenia zamówienia.  
3.5 Jeśli można przewidzieć, że towar nie może zostać dostarczony w terminie dostawy, niezwłocznie i na piśmie poinformujemy o tym klienta i w miarę możliwości podamy przewidywany czas dostawy. W przypadku opóźnień w dostawie i realizacji zobowiązań spowodowanych siłą wyższą i innymi nieprzewidywalnymi nadzwyczajnymi okolicznościami, które nie wynikają z naszej winy, np. w przypadku strajków, wojny, warunków wojennych, zamieszek, legalnego lokautu, rewolucji, buntu, przewrotu wojskowego lub cywilnego, terroru, zamieszek, embarga, zarządzeń rządowych, zarządzeń urzędowych, pożaru, huraganu lub innych trudnych warunków pogodowych na skalę klęski żywiołowej, a także zdarzeń naturalnych, takich jak trzęsienia ziemi i osunięcia ziemi itp. Wszelkie uzgodnione terminy dostaw i realizacji są uzależnione od czasu trwania przeszkody. Siła wyższa jest zdarzeniem zewnętrznym, któremu nie można zapobiec nawet przy zachowaniu najwyższej staranności, jakiej można racjonalnie oczekiwać, i którego nie można przypisać ani sferze biznesowej klienta, ani sferze osobistej Sprzedającego. Siła wyższa w tym znaczeniu obejmuje również pandemie lub epidemie, takie jak pandemia koronawirusa, o ile prowadzą one bezpośrednio lub pośrednio do opóźnień w dostawie i realizacji zamówień urzędowych. Jeżeli wyżej wymienione okoliczności sprawiają, że dostawa lub usługa są niemożliwe lub nieuzasadnione, odpowiednie wzajemne zobowiązania zostają zawieszone. Dotyczy to również sytuacji, gdy zdarzenia te mają miejsce w momencie, gdy dany kontrahent zalega z płatnością, chyba że spowodował on opóźnienie umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa. W takich przypadkach Sprzedający nie ponosi również odpowiedzialności za niemożność dostawy lub opóźnienia w dostawie. Jeżeli opóźnienie w dostawie/wykonaniu świadczenia trwa dłużej niż sześć miesięcy, klient ma prawo do odmowy przyjęcia odpowiednich dostaw lub usług oraz do odstąpienia od umowy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. 
3.6 Wewnętrzne zobowiązania Sprzedającego dotyczące dostaw jego surowców i materiałów podlegają prawidłowej i terminowej dostawie we własnym zakresie. W związku z tym Sprzedawca jest uprawniony do odstąpienia od umowy, jeżeli pomimo odpowiedniej transakcji ze swoim dostawcą nie jest zaopatrywany przez dostawcę z przyczyn od Sprzedającego niezależnych. Sprzedający niezwłocznie poinformuje Nabywcę o nieterminowej dostępności przedmiotu dostawy, a w przypadku chęci odstąpienia od umowy niezwłocznie skorzysta z prawa odstąpienia od umowy; w przypadku odstąpienia od umowy Sprzedający niezwłocznie zwróci Nabywcy wszelkie odpowiednie świadczenia wzajemnie już otrzymane.
3.7 Jeżeli po zawarciu umowy Sprzedający stwierdzi, że nie jest w stanie wyprodukować lub przetworzyć zamówionego towaru z przyczyn technicznych, może odstąpić od umowy. Sprzedający niezwłocznie poinformuje Nabywcę o zaistniałych przeszkodach technicznych i niezwłocznie skorzysta z  prawa do odstąpienia od umowy. W przypadku odstąpienia od umowy Sprzedający niezwłocznie zwróci Nabywcy wszelkie odpowiednie świadczenia wzajemnie już otrzymane. 
3.8 Jeżeli Sprzedający opóźnia się z dostawą lub usługą lub jeśli dostawa lub usługa staje się dla niego z jakiegokolwiek powodu niemożliwa, odpowiedzialność Sprzedającego jest ograniczona do odszkodowania zgodnie z punktem 12 OWSD.
 

4. Ustalanie cen
4.1 Jeżeli po upływie sześciu miesięcy od zawarcia umowy, ale przed dostawą towarów, nastąpi istotna zmiana niektórych czynników kosztowych, w szczególności kosztów wynagrodzeń, surowców, energii lub frachtu, uzgodniona cena na towar jeszcze nie dostarczony może zostać skorygowana w odpowiednim zakresie zgodnie z wpływem odpowiednich czynników kosztowych.
4.2 Wszystkie ceny są podane w PLN plus obowiązujący podatek VAT. Wycena możliwa jest także w EUR plus podatek VAT.
4.3 Materiały i urządzenia produkcyjne wykonane przez Sprzedającego takie jak klisze, narzędzia, i inne pozostają własnością Sprzedającego i nie zostaną wydane, nawet jeśli klient zostanie częściowo obciążony kosztami produkcji.
4.4 Każda zmiana w korekcie projektu  wymaga wykonania nowej grafiki. Jeżeli Nabywca dokona zmiany w już złożonym i zaakceptowanym zamówieniu, sprzedający ma prawo wystawić fakturę za poniesione koszty bez uprzedniego powiadomienia, co Nabywca akceptuje.
4.5 W dostawach dopuszczalna jest tolerancji plus/minus 10% całkowitej ilości zamówionych sztuk wynikające z procesu produkcyjnego. 
4.6 W przypadku, gdy Sprzedający zezwoli Nabywcy na anulowanie zamówienia po jego złożeniu, Sprzedający może wystawić fakturę za poniesione koszty, a także utracony zysk Sprzedającego.
 

5. Warunki płatności
5.1 Wszystkie faktury należy zapłacić zgodnie z indywidualnie wyznaczonym terminem płatności, zgodnym z wystawioną fakturą lub fakturą zaliczkową.
5.2 Po upływie terminu płatności Nabywca pozostaje w opóźnieniu z płatnością. Za okres opóźnienia klient musi zapłacić odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych. Składając zamówienie, Klient zobowiązany jest do podania dokładnych informacji na temat formy prawnej i reprezentacji prawnej swojej firmy. Jeżeli informacje są niekompletne lub niejasne, Nabywca jest zobowiązany do pokrycia ewentualnych kosztów poniesionych w związku z uzyskaniem informacji z rejestru handlowego lub innej bazy danych przez Sprzedającego.
5.3 Jeżeli po zawarciu umowy nastąpi znaczne pogorszenie sytuacji finansowej Nabywcy, Sprzedający może żądać zaliczki i odmówić spełnienia świadczenia do czasu jej zapłaty. W przypadku nieotrzymania zaliczki Sprzedający jest uprawniony do odstąpienia od umowy.
5.4 W przypadku nieprzyjęcia zamówionych towarów, w szczególności w przypadku zaniechania współpracy, Nabywca jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania. Nabywca może potrącić wyłącznie roszczenia bezsporne, uznane lub prawomocnie stwierdzone przez Sprzedającego roszczenia, które są wzajemne do roszczeń Sprzedającego. 
 

6. Naruszenie praw własności intelektualnej
6.1 W przypadku naruszenia praw własności osób trzecich podczas produkcji towaru zgodnie z rysunkami, próbkami lub innymi informacjami dostarczonymi przez Nabywcę, Nabywca zwalnia Sprzedającego ze wszelkich roszczeń i ponosi ewentualną odpowiedzialność regresową w przypadku obarczenia odpowiedzialnością RATHGEBER przez jakikolwiek podmiot trzeci. 
6.2 Klient będzie korzystał z produktów w sposób nienaruszający praw osób trzecich.
6.3 Żadne z postanowień OWSD ani żaden inny sposób nie przenosi ani nie ceduje żadnych praw własności intelektualnej do produktów lub usług lub powstających w związku z nimi oraz do instrukcji lub dokumentacji przekazanej Klientowi przez RATHGEBER.
 

7. Użytek na potrzeby reklamy własnej
7.1 Sprzedający jest uprawniony do reklamowania wyprodukowanych przez niego produktów dla koniecznych do promocji swoich wyrobów, odwoływania się do nazwy i logo klienta, chyba, że strony ustaliły inaczej. Odmienne ustalenia wymagają zachowania formy pisemnej.
8. Zastrzeżenie własności
8.1 Sprzedający zastrzega sobie prawo własności towaru do momentu całkowitego uregulowania wszystkich roszczeń wynikających z trwających stosunków handlowych. Przed przeniesieniem własności towaru zastrzeżonego zastaw lub przeniesienie zabezpieczenia nie jest dozwolone. 
8.2 W przypadku naruszenia obowiązków przez Nabywcę, w szczególności w przypadku opóźnienia w płatności, Sprzedający jest uprawniony do odstąpienia od umowy i żądania zwrotu towaru a nabywca jest zobowiązany do ich zwrotu.
8.3 W przypadku praw osób trzecich - w szczególności zajęcia - do towarów objętych zastrzeżeniem prawa własności, Nabywca jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania Sprzedającego o tym fakcie. 
 

9. Wydruki i próbki
9.1 Nabywca po otrzymaniu wydruków próbnych lub serii próbnej, przed złożeniem kolejnego zamówienia musi je zatwierdzić w formie pisemnej.
9.2 Po zatwierdzeniu przez Nabywcę przedłożonych wydruków próbnych lub serii próbnej i po wykonaniu produkcji zgodnej z tymi elementami, Sprzedający nie będzie ponosił odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy lub nieścisłości, które Nabywca mógł wykryć poprzez dokładne zbadanie wydruków próbnych lub serii próbnej.
9.3 Nabywca przyjmuje do wiadomości, że w stosunku do wydruków próbnych lub serii próbnej mogą wyniknąć niewielkie różnice w kolorach/odcieniach druku i kolorach/odcieniach powierzchni, wynikające z technik stosowanych w poligrafii.
 

10.  Odpowiedzialność za wady towaru. Gwarancja
10.1 Towary uznaje się za wadliwe gdy nie są zgodne z zamówieniem lub umową ramową. Nabywca przyjmuje na siebie ryzyko przydatności zamówionych produktów do zamierzonego celu.
10.2 Roszczenia z tytułu wad materiałowych przedawniają się po upływie 12 miesięcy od dostawy towarów. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za naturalne zużycie się towaru, będące następstwem jego prawidłowej eksploatacji i za uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas nieprawidłowej eksploatacji i przechowywania.
10.3. Nieznaczne powstawanie zadziorów na tabliczkach metalowych i plastikowych wynika z przyczyn technicznych i nie stanowi wady.
10.4. Sprzedający produkuje z tolerancją druku i wymiarów wg ISO 2768-1 klasa tolerancji średnia.
10.5. Nabywca jest zobowiązany do tego aby sprawdzić dostarczony towar po jego otrzymaniu i niezwłocznie na piśmie zgłosić wszelkie oczywiste wady wykryte podczas tej kontroli na piśmie. W przeciwnym razie dochodzenie roszczeń z tytułu wad towaru jest wykluczone. 
10.6 W pisemnej reklamacji Nabywca zobowiązany jest opisać wadę, podać Sprzedającemu numer dowodu dostawy lub numer faktury i jednocześnie określić, jakie jest jego roszczenie do Sprzedawcy z tytułu wad. Wniesienie reklamacji nie zwalnia Kupującego z obowiązku dokonania płatności za towar w ustalonym terminie.
10.7  W celu zgłoszenia reklamacji wymagana jest forma pisemna.
10.8 Nabywca musi zwrócić Sprzedającemu reklamowany towar zgodnie z instrukcjami Sprzedającego do miejsca prowadzenia działalności przez Sprzedającego na własny koszt i ryzyko, aby Sprzedający mógł zweryfikować zasadność reklamacji. Sprzedający zobowiązuje się do rozpoczęcia rozpatrywania reklamacji niezwłocznie lecz  najpóźniej w ciągu 10 dni roboczych dni od dostarczenia przedmiotu reklamacji do siedziby RATHGEBER.
10.9 Jeżeli reklamacja jest uzasadniona Sprzedający może odmówić wymiany towaru na nowy lub naprawy, jeżeli wybrana przez Nabywcę opcja byłaby niemożliwa do zrealizowania lub wiązałaby się z nadmiernymi kosztami w porównaniu z innym rozwiązaniem. W takim przypadku Sprzedający może zaproponować alternatywne rozwiązanie, np. naprawę zamiast wymiany towaru lub odwrotnie.
10.10 Sprzedający jest zobowiązany do usunięcia wady tylko wtedy, gdy Nabywca zapłacił za dostarczony towar. Sprzedający w żadnym wypadku nie ponosi kosztów montażu lub demontażu w ramach wykonania następczego, jeżeli i w zakresie, w jakim wadliwość towaru w momencie montażu była znana Nabywcy lub pozostała nieznana z powodu rażącego niedbalstwa.
10.11 Jeżeli wykonanie następcze nie powiedzie się, w przypadku nieznacznej niezgodności, w szczególności w przypadku drobnych wad, Nabywca nie jest uprawniony do odstąpienia od umowy. 
10.12 Odpowiedzialność Sprzedającego za wady nie powstaje, jeżeli wady wystąpiły po dostawie i nie zostały spowodowane przez Sprzedającego (lub osoby, z pomocą których Sprzedający wykonywał swoje obowiązki).
10.13 Odszkodowanie za szkody jest ograniczone do różnicy między ceną zakupu a wartością wadliwego towaru. Nie dotyczy to sytuacji, gdy Sprzedawca umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa spowodował naruszenie umowy.
 

11. Odpowiedzialność
11.1 Sprzedający zgodnie z przepisami ustawowymi ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone Nabywcy umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa, które wynikają z braku gwarantowanej jakości przedmiotu świadczenia, które są wynikiem zawinionego uszczerbku lub za które odpowiedzialność jest przewidziana zgodnie z przepisami.
11.2 Obowiązki główne to te zobowiązania umowne, których spełnienie jest niezbędne przede wszystkim do prawidłowego wykonania umowy. Sprzedający ponosi odpowiedzialność, w przypadku naruszenia podstawowych obowiązków,  również w przypadku mniejszego zaniedbania. W przypadku nieznacznego naruszenia podstawowych obowiązków w wyniku niedbalstwa, odpowiedzialność Sprzedającego jest ograniczona do szkód przewidywalnych w momencie zawarcia umowy.
11.3 We wszystkich innych aspektach odpowiedzialność – niezależnie od podstawy prawnej – zarówno Sprzedającego, jak osób działających w jego imieniu jest wyłączona.
11.4 Miejscem wykonania wszystkich zobowiązań wynikających ze stosunku umownego jest siedziba Sprzedającego. Sądem właściwym do rozstrzygania sporów jest Sąd właściwy do siedziby Sprzedającego. 
11.5 Prawem obowiązującym w ramach dostaw jest prawo Rzeczypospolitej Polskiej.
 

12. Postanowienia końcowe
12.1    W przypadku, gdy którekolwiek z postanowień OWSD jest, lub stanie się nieważne, lub nieskuteczne, nie będzie miało to wpływu na ważność, lub skuteczność pozostałych postanowień OWSD. W takim przypadku Strony będą zobowiązane zastąpić nieskuteczne lub nieważne zapisy OWSD postanowieniami, które w swej treści najbardziej będą odpowiadać zamierzonym celom OWSD.
12.2 Niniejsze OWSD podlegają wyłącznie prawu polskiemu z wyłączeniem Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów. W sprawach nieuregulowanych niniejszymi OWSD zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego oraz innych właściwych aktów prawnych.
12.3 Akceptując niniejsze OWSD Kupujący wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych przez Sprzedającego oraz podmioty działające na jego zlecenie w kraju i zagranicą, w związku z realizacją stosunków ze Sprzedającym.
12. 4  RATHGEBER przetwarza dane osobowe zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej RATHGEBER, gdzie dostępna jest informacja dotycząca OCHRONY DANYCH.
12.5 OWSD wchodzą w życie z dniem ich opublikowania i obowiązują do odwołania lub zmiany.

Stan 01.10.2024

Rathgeber Sp. z o.o. 
Ul. Życzliwa 27/2
53-030 Wrocław 

Telefon: +48 71 782 3990
Email: info@rathgeber.pl
www.rathgeber.pl

Wyszukiwarka produktów