Kontakt

W razie pytań lub w celu uzyskania niewiążącej porady prosimy o kontakt:

+48 71 782 39 90
info@rathgeber.pl

Osoba kontaktowa

Formularz kontaktowy

Zamknij

FAQ

Pytania iodpowiedzi dotyczące firmy RATHGEBER

Jednym z bardzo prostych powodów jest nasze doświadczenie wynikające z ponad 15 000 zamówień rocznie. Z nami otrzymujesz dostawcę, który ma unikalny i szeroki asortyment produktów. Dostarczamy wszystko z jednego źródła, z własnej produkcji.  

Oprócz naszego kompetentnego doradztwa technicznego na miejscu, możesz również skorzystać z nowych pomysłów, inspiracji z innych branży, stale aktualizowanych wariantów produktów produkowanych dla wielu krajów świata.  Zaufaj nam i złóż zamówienie testowe. Przekonamy Cię do nas.

Otrzymałeś naszą broszurę informacyjną lub próbki i chciałbyś teraz coś zamówić?
Teraz masz dwie możliwości:
Albo poprosisz jednego z naszych kompetentnych specjalistów, bezpłatnie i bez zobowiązań, o pomoc w dopasowaniu produktu do Twojego zastosowania. Lub po prostu zadzwoń do nas! Z przyjemnością pomożemy Ci w osobistej rozmowie i poprowadzimy Cię do celu: 71 782 39 90
 

Zamawiasz już gdzieś indziej? Mimo to chciałbyś kupić coś od nas na lepszych warunkach?

Pomożemy Ci zoptymalizować Twój produkt i z przyjemnością złożymy Ci niewiążącą ofertę. Prześlij nam specyfikację produktu, najlepiej wraz z oryginalną próbką.

Najbardziej efektywne oszczędności uzyskuje się zwykle dzięki nowemu podejściu. Czasami wystarczy tańszy klej lub inny wariant materiału. Skorzystaj z ogromnego doświadczenia naszych pracowników.

Wzór graficzny otrzymasz po około 2-3 dniach roboczych. Produkcję realizujemy na indywidualne zamówienie, więc nie ma możliwości otrzymania bezpłatnej próbki oryginalnego wykonania z wyprzedzeniem.  Możemy jednak przygotować odpłatnie partię próbną gotowego oznaczenia w korzystnej cenie.

Twój opiekun u nas w firmie z przyjemnością pomoże Ci w każdej chwili. Jej imię i nazwisko oraz dane kontaktowe (telefon, e-mail) można znaleźć na górze papieru firmowego lub w podpisie wiadomości e-mail od RATHGEBER.

W przypadku pierwszego zamówienia potrzebujemy od 10 do 25 dni roboczych od zatwierdzenia projektu. Zależy to od używanych narzędzi.
Dokładny czas znajdziesz w potwierdzeniu zamówienia. W przypadku powtarzających się zamówień czas dostawy wynosi zwykle od 8 do 15 dni.

RATHGEBER wysyła przesyłki przez DHL na warunkach ex works. Większe przesyłki są wysyłane przt pomocy dedykowanej spedycji. Na życzenie możliwe są oczywiście zmiany.

Nie mamy ustandaryzowanej usługi ekspresowej, życzenia naszych klientów są na to zbyt indywidualne. Często jednak udawało nam się dokonać niemożliwego. To, jaki czas dostawy jest możliwy, zależy od rodzaju produktu i oczywiście od aktualnego wykorzystania mocy przerobowych zakładów produkcyjnych.

Mac/PC:

 • AI (Illustrator - aktualna lub poprzednia wersja)
 • PDF
 • EPS

Uwaga: Czcionki muszą zostać przekształcone w krzywe. Jeśli nie jest to możliwe, należy zapisać również oryginalne czcionki.

Do druku cyfrowego:
Dane w CMYK, rozdzielczość: min. 300 dpi i min. 1 mm spadu dla obrazów z marginesami.

Jeśli posiadasz pliki DXF dla rysunków technicznych, prześlij je również.

Jeśli pliki są wolne od błędów i mogą być przetwarzane bez problemów, dodatkowe koszty mogą zostać obniżone nawet o 30%.

Po złożeniu zamówienia przekształcamy pomysły, koncepcje lub pliki w grafikę nadającą się do druku.

Pliki dostarczone przez klienta często muszą zostać przerobione. W tym przypadku polegamy na najnowszym środowisku informatycznym i programistycznym oraz na naszym wieloletnim know-how. Po około 2 do 3 dniach roboczych otrzymasz projekt wzoru.

Po zatwierdzeniu projektu przez klienta, dla każdego koloru możliwy jest wydruk próbny. Koszty te podajemy oddzielnie w ofercie lub w potwierdzeniu zamówienia. Nie są one zawarte w cenie jednostkowej. 

Gwarantujemy archiwizację pliku i wszystkich wydrukowanych filmów przez dziesięć lat. W tym okresie można więc ponownie zamówić produkt bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

SIGNATURE to nazwa ekskluzywnego magazynu internetowego grupy RATHGEBER, w którym raz na kwartał prezentujemy historie ze świata RATHGEBER; osobiste, wysokiej jakości i z wielką dbałością o szczegóły.

RATHGEBER jest pierwszą neutralną dla klimatu firmą w branży. Termin "neutralny dla klimatu" odnosi się do firm, procesów lub produktów, których emisja gazów cieplarnianych została obliczona i skompensowana poprzez zakup certyfikatów emisji. Oznacza to, że bilans CO2 w atmosferze nie został zmieniony.

Przy każdym zakupie od grupy RATHGEBER wspierasz  projekt ochrony klimatu, a na życzenie otrzymasz certyfikat określający ilość skompensowanego CO2.

Więcej informacji na temat naszych działań w zakresie ochrony klimatu i odpowiednich projektów kompensacji CO2 można znaleźć tutaj.

Wymagania dotyczące danych druku

Druk cyfrowy

 • 300 dpi dla obrazów kolorowych i w skali szarości
 • 600 dpi dla grafiki liniowej
 • Obrazy z Internetu zwykle nie są odpowiednie, ponieważ często mają rozdzielczość tylko 72 dpi.

Szerokość linii

 • Linie pozytywne (ciemna linia na jasnym tle) wymagają minimalnej grubości 0,15 mm.
 • Linie negatywne (jasna linia na ciemnym tle) wymagają minimalnej grubości 0,2 mm.
 • Należy unikać czcionek o rozmiarze poniżej 5 punktów.

Zalecane formaty plików (PC/Mac)

 • Ai
 • PDF
 • EPS

Dane obrazu: 
Formaty obrazów (np. tiff, jpg) zasadniczo nie nadają się do sitodruku, ale pod pewnymi warunkami mogą być stosowane w druku cyfrowym. Konieczna jest odpowiednio wysoka rozdzielczość, muszą być też dostępne osadzone obrazy. Należy to wcześniej wyjaśnić z osobą kontaktową.

Dane z aplikacji pakietu Microsoft Office:
Programy te nie są odpowiednie do tworzenia wysokiej jakości danych do druku. 
Niemniej jednak zachęcamy do przekazywania ich nam. Ponieważ dane muszą być dodatkowo przygotowane, powstają dodatkowe koszty związane z ich układem i przygotowaniem.

Inne formaty plików:
Jeśli posiadasz dane DXF do rysunków technicznych, również prześlij je do nas.

Tutaj wyjaśniamy różnicę między grafiką wektorową i pikselową.

Dane wektorowe (sitodruk)
Grafika wektorowa składa się z pojedynczych linii, krzywych, okręgów lub prostokątów. Wszystkie te elementy można zmieniać w ich wyglądzie (w tym kolor, kształt, szerokość linii, kontur). Są one używane głównie do tworzenia logo, ilustracji, rysunków technicznych i napisów. 

Zaletą wektorów jest to, że są nieskończenie skalowalne bez utraty jakości. 
Wadą jest jednak brak możliwości odwzorowania gradientów kolorów lub fotorealistycznych szczegółów.

Grafika pikselowa/dane obrazu (druk cyfrowy)
Grafika pikselowa składa się z pojedynczych pikseli ułożonych w siatkę. Grafika pikselowa obejmuje na przykład obrazy, gradienty kolorów lub bardziej złożoną grafikę.

Zaletą jest to, że możliwe jest szczegółowe, bardziej fotorealistyczne odwzorowanie. Jednak grafika pikselowa traci wiele ze swojej jakości po powiększeniu, a poszczególne piksele stają się widoczne.

Przycinanie marginesów na grafikach

Ze względu na różnice w cięciu w produkcji, do zamówionego formatu należy dodać 1 mm spadu. Obszar ten jest następnie pomijany w dalszej obróbce.

Marginesy bezpieczeństwa

Ważne elementy, takie jak tekst, grafika i logo, które nie mają być przycinane, muszą mieć odpowiedni margines bezpieczeństwa do krawędzi: 

Ważne elementy: 1 mm do marginesu 
Marginesy zewnętrzne muszą mieć grubość co najmniej 1 mm.

Sitodruk
Sitodruk to proces drukowania, w którym farba drukarska jest drukowana za pomocą gumowej rakli przez tkaninę o drobnych oczkach na materiał, który ma być zadrukowany. Obszary tkaniny, na których nie ma być drukowany, jest uszczelniany na szablonie projektu. Dane wektorowe są najbardziej odpowiednim materiałem do sitodruku.

Druk cyfrowy
Druk cyfrowy odnosi się do procesu drukowania, w którym drukowany obraz jest przesyłany bezpośrednio z komputera do drukarki bez użycia statycznej formy drukowania (np. sita). Do druku cyfrowego nadaje się zarówno grafika wektorowa, jak i pikselowa.

Ogólnie rzecz biorąc, efekt kolorystyczny może się różnić w zależności od materiału podstawowego. O poradę należy poprosić osobę kontaktową.

Druk cyfrowy

 • Tryb kolorów: CMYK

Jeśli dane zostały utworzone w trybie RGB, zostaną one automatycznie przekonwertowane na tryb CMYK. Kolory specjalne, takie jak HKS lub Pantone, są również konwertowane na CMYK. 

Należy pamiętać, że przekonwertowane kolory nigdy nie odpowiadają w 100% oryginalnemu odcieniowi koloru, ponieważ ich zakres kolorów wykracza poza czterokolorowy zakres drukowania.

Sitodruk

Prosimy o zapisanie dokładnych specyfikacji kolorów w danych lub poinformowanie osoby kontaktowej.

 • Kolory specjalne: HKS/PANTONE/RAL 

Kolory specjalne mogą być używane do reprezentowania kolorów, które znajdują się poza gamą kolorów konwencjonalnego druku czterokolorowego (CMYK). Do ich definiowania używane są wzorniki kolorów, które umożliwiają stosowanie kolorów na całym świecie na podstawie unikalnej numeracji - niezależnie od profili kolorów i indywidualnego postrzegania kolorów.

Czcionki muszą zostać przekonwertowane na ścieżki znaków. Jeśli nie jest to możliwe, prosimy również o przesłanie użytej czcionki.