Kontakt

W razie pytań lub w celu uzyskania niewiążącej porady prosimy o kontakt:

+48 71 782 39 90
info@rathgeber.pl

Osoba kontaktowa

Formularz kontaktowy

Zamknij

FAQ

Pytania iodpowiedzi dotyczące firmy RATHGEBER

Z prostego powodu: nasze doświadczenie wynika z realizacji około 15 000 zleceń rocznie. Jesteśmy dostawcą, który dysponuje unikalnym i szerokim spektrum produktów. Wszystkie dostarczane przez nas rozwiązania są własnej produkcji i pochodzą z jednego źródła. Jest to dobra wiadomość dla działu zakupów Państwa firmy, który doceni znaczną redukcję kosztów.

Oprócz profesjonalnego doradztwa na miejscu naszą zaletą są też nowo wypracowane koncepcje, stale aktualizowana oferta produktowa oraz nieustający rozwój. Proszę nam zaufać i złożyć zamówienie próbne/testowe. Sami się Państwo do nas przekonają.

Otrzymali już Państwo nasz katalog, ew. wzory i chcą teraz dokonać zamówienia? Mają zatem Państwo dwie możliwości:

umówienie się na spotkanie z jednym z naszych doradców handlowych, który pomoże w dobraniu odpowiedniego produktu do Państwa potrzeb,
lub też kontakt telefoniczny z nami! W trakcie rozmowy telefonicznej udzielimy Państwu wszystkich dodatkowych informacji i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie:
Nr telefonu: +48 71 339 96 74

Czy mają już Państwo swojego dostawcę? Nawet jeśli odpowiedź brzmi tak, to z pewnością warto byłoby poprawić warunki zakupu przy następnym zamówieniu.

Pomożemy w optymalizacji Państwa produktu i przygotujemy niezobowiązującą ofertę cenową. Wystarczy przesłać nam specyfikację swojego produktu, najlepiej wraz z oryginalnym wzorem.

Największe oszczędności są z reguły wynikiem zmiany podejścia do całości zagadnienia. Czasami wystarczy zastosowanie tańszego kleju lub zmiana materiału. Zachęcamy do skorzystania z doświadczenia naszych pracowników.

Po otrzymaniu zlecenia Państwa pomysły, koncepcje lub pliki zostają przekształcone w nadające się do wydruku i produkcji projekty graficzne.

Pliki dostarczane przez klientów często wymagają dodatkowej obróbki. Do tego celu wykorzystujemy najnowsze oprogramowanie oraz nasze wieloletnie know-how. Po upływie 2-3 dni roboczych otrzymują Państwo projekt do zatwierdzenia.

Po zatwierdzeniu projektu do produkcji powstaje proof cyfrowy lub klisza sito-drukarska dla każdego koloru osobno (często w dużych formatach). Koszty tej procedury podajemy dodatkowo w ofercie lub w potwierdzeniu otrzymania zlecenia. Nie ukrywamy ich w cenie jednostkowej. W ten sposób unikają Państwo kosztów zwykle ponoszonych przy każdym kolejnym zamówieniu.

Gwarantujemy, że Państwa plik oraz wszystkie klisze drukarskie będą przechowywane przez dziesięć lat. Przez ten czas mogą Państwo ponownie zamówić produkt bez ponoszenia żadnych kosztów dodatkowych.

Apple: Freehand, Illustrator (aktualna lub starsza wersja) i PDF.

Ważne: czcionki muszą być zamienione na krzywe. Jeśli nie jest to możliwe, prosimy o dołączenie czcionek oryginalnych.


PC: CorelDraw (aktualna lub starsza wersja) i PDF.

Ważne: czcionki muszą być zamienione na krzywe. W przypadku grafiki należy stosować tylko dane wektorowe, a nie bitmapy.

Przy druku cyfrowym:
Dane w CMYK, rozdzielczość: min. 300 dpi i min. 1 mm marginesu dla obrazów z obciętymi krawędziami.

Jeśli posiadasz dane DXF do rysunków technicznych, również prześlij je do nas.

Proste przetworzenie dostarczonych przez Państwa danych może obniżyć koszty dodatkowe nawet o 30 %.

Standardowo nie oferujemy usług ekspresowych, gdyż zamówienia naszych Klientów mają zbyt indywidualny charakter. Jednak już nieraz udało się nam zrealizować zlecenie, które wydawało się niemożliwe do wykonania. Terminy dostawy zależą od rodzaju produktu oraz - co oczywiste - od aktualnego obłożenia produkcji.

Po 2-3 dniach roboczych od złożenia zamówienia prześlemy Państwu projekt do zatwierdzenia. Każde zamówienie ma charakter indywidualny, specyficzny dla każdego Klienta, dlatego nie mamy możliwości prezentacji gotowego wyrobu „z góry". Z przyjemnością wykonamy dla Państwa najpierw serię próbną w atrakcyjnej cenie.

Przy pierwszej realizacji potrzebujemy od 10 do 25 dni roboczych (zależnie od tego, czy potrzebne będzie oprzyrządowanie) liczonych od momentu zatwierdzenia projektu. Dokładny termin podajemy w potwierdzeniu otrzymania zlecenia. W przypadku ponowienia zamówienia czas dostawy wynosi z reguły od 8 do 15 dni.

Wszelkich informacji udzieli Państwu osoba kontaktowa w Rathgeber. Nazwisko i dane kontaktowe (nr tel./fax, adres e-mail) znajdą Państwo w nagłówku lub stopce poczty e-mail otrzymanej od firmy RATHGEBER.

RATHGEBER dostarcza produkty ze swoich fabryk za pośrednictwem firm kurierskich (np. DHL). Większe przesyłki są nadawane z wykorzystaniem różnych firm spedycyjnych Rzecz jasna na życzenie Klienta warunki te mogą ulec zmianie.

SIGNATURE to nazwa ekskluzywnego magazynu internetowego grupy RATHGEBER, w którym raz na kwartał przedstawiamy historie ze świata RATHGEBER - osobiste, wysokiej jakości i z wielką dbałością o szczegóły.

RATHGEBER jest pierwszym, neutralnym dla klimatu przedsiębiorstwem w branży. Mianem „neutralny klimatycznie“ określa się te przedsiębiorstwa, procesy lub produkty, dla których obliczono wielkość emisji gazów cieplarnianych zrównoważoną następnie poprzez zakup odpowiednich certyfikatów emisji. Oznacza to, że równowaga CO2 w atmosferze nie uległa zakłóceniu.

Każdy zakup dokonany w grupie RATHGEBER oznacza wsparcie jakiegoś projektu służącego ochronie klimatu; możemy przesłać Państwu dokument potwierdzający skompensowaną wielkość emisji CO2.

Więcej informacji na temat naszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz projektów równoważących emisję CO2 znajdą Państwo tutaj.

Wymagania dotyczące danych do druku

Druk cyfrowy
  • 300 dpi dla obrazów kolorowych i w skali szarości
  • 600 dpi dla grafiki liniowej
  • Obrazy z internetu zwykle nie są odpowiednie, ponieważ często mają rozdzielczość tylko 72 dpi.

 

Szerokość linii
  • Linie dodatnie (ciemna linia na jasnym tle) wymagają minimalnej grubości 0,15 mm.
  • Linie negatywowe (jasna linia na ciemnym tle) wymagają minimalnej grubości 0,2 mm.
  • Należy unikać czcionek o wielkości poniżej 5 punktów.

Zalecane formaty plików (PC/Mac)
Ai
PDF
EPS

Dane obrazu: 
Formaty obrazów (np. tiff, jpg) zasadniczo nie nadają się do sitodruku, ale pod pewnymi warunkami mogą być stosowane w druku cyfrowym. Konieczna jest odpowiednio wysoka rozdzielczość, muszą być też dostępne osadzone obrazy. Należy to wcześniej wyjaśnić z osobą kontaktową.

Dane z aplikacji pakietu Microsoft Office:
Programy te nie są odpowiednie do tworzenia wysokiej jakości danych do druku. 
Niemniej jednak zachęcamy do przekazywania ich nam. Ponieważ dane muszą być dodatkowo przygotowane, powstają dodatkowe koszty związane z ich układem i przygotowaniem.

Inne formaty plików:
Jeśli posiadasz dane DXF do rysunków technicznych, również prześlij je do nas.

Tutaj wyjaśniamy różnicę między grafiką wektorową a pikselową.

Dane wektorowe (sitodruk)
Wektorowe grafiki składają się z pojedynczych linii, krzywych, okręgów lub prostokątów. Wszystkie te elementy można zmieniać pod względem wyglądu (w tym kolor, kształt, szerokość linii, kontur). Stosuje się je głównie do tworzenia logo, ilustracji, rysunków technicznych i liternictwa. 
Zaletą wektorów jest to, że można je skalować w nieskończoność bez utraty jakości. 
Wadą tego rozwiązania jest jednak brak możliwości odwzorowania gradientów kolorów lub fotorealistycznych szczegółów.

Grafika pikselowa/dane obrazowe (druk cyfrowy)
Grafika pikselowa składa się z pojedynczych pikseli ułożonych w siatkę. Grafika pikselowa obejmuje na przykład obrazy, gradienty kolorów lub bardziej złożone grafiki.
Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania szczegółowego, bardziej fotorealistycznego odwzorowania. Jednak grafika pikselowa traci wiele ze swojej jakości po powiększeniu, a pojedyncze piksele stają się widoczne.
 

Marginesy dla obrazów z marginesami
Ze względu na różnice w cięciu w produkcji, do zamówionego formatu należy dodać 1 mm marginesu. Obszar ten jest następnie pomijany w dalszym przetwarzaniu.

Marginesy bezpieczeństwa
Ważne elementy, takie jak tekst, grafika i logo, które nie będą przycinane, muszą mieć odpowiedni margines bezpieczeństwa w stosunku do krawędzi: 

  • Ważna treść: 1 mm do marginesu 
  • Zewnętrzne krawędzie muszą mieć grubość co najmniej 1 mm.

Sitodruk
Sitodruk to proces drukowania, w którym farba drukarska jest nakładana za pomocą gumowej rakli przez tkaninę o drobnych oczkach na materiał, który ma być zadrukowany. Obszary tkaniny, na których nie ma być drukowana farba zgodnie z motywem obrazu, są zaklejone lub nieprzepuszczalne dla farby za pomocą szablonu. Do sitodruku nadają się głównie dane wektorowe.

Druk cyfrowy
Druk cyfrowy to grupa procesów drukarskich, w których drukowany obraz jest przenoszony bezpośrednio z komputera na maszynę drukarską bez użycia statycznej formy drukarskiej (np. sita). Do druku cyfrowego nadaje się zarówno grafika wektorowa, jak i pikselowa.

Ogólnie rzecz biorąc, wynik kolorystyczny może się różnić w zależności od materiału. O poradę należy poprosić osobę kontaktową.

Druk cyfrowy

  • Tryb kolorów: CMYK

Jeśli dane zostały utworzone w trybie RGB, zostaną automatycznie przekonwertowane na tryb CMYK. Kolory specjalne, takie jak HKS lub Pantone, są również konwertowane do CMYK. 
Należy pamiętać, że kolory konwertowane nigdy nie będą w 100% odpowiadać oryginalnemu odcieniowi, ponieważ ich zakres kolorów wykracza poza zakres druku czterokolorowego.

Sitodruk

Dokładne informacje o kolorze należy zapisać w swoich danych lub przekazać osobie kontaktowej.

  • Kolory specjalne: HKS/PANTONE/RAL 

Kolory specjalne mogą być stosowane do reprezentowania kolorów, które nie mieszczą się w gamie kolorów konwencjonalnego druku czterokolorowego (CMYK). Do ich definiowania stosuje się wzorniki kolorów, które umożliwiają wymianę kolorów na całym świecie na podstawie unikalnej numeracji - niezależnie od profili kolorystycznych i indywidualnego postrzegania kolorów.
 

Czcionki muszą zostać przekonwertowane na struktury tekstowe. Jeśli nie jest to możliwe, prosimy również o przesłanie informacji o użytej czcionce.